zapiewajmy

wieczornica21

Image Wojciech Seweryn, inicjator powstania pomnika Ofiar Katynia w Chicago i ofiara katastrofy pod Smoleńskiem zostanie pochowany w Żabnie. Uroczustości pogrzebowe odbędą się w czwartek 22 kwietnia o godzinie 15.00. Wprowadzenie ciała do kościoła będzie o godzinie 14.00. Obrzędom pogrzebowym będzie przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Lechowicz. Kaplica cmentarna z trumną śp. Zmarłego będzie otwarta od poniedziałku do środy w godzinach od 16.00 do 18.00.

Wojciech Seweryn urodził się 1939 roku w Tarnowie. Ukończył miejscowe Liceum Sztuk Plastycznych, później studiował w ASP w Krakowie. Jego ojciec Mieczysław Seweryn zginął w czasie mordu katyńskiego przed 70 laty. Ten jednak przez długi czas wierzył, że ojciec żyje – wspominają krewni.

 

Potem Seweryn wyemigrował do USA. Tam w maju 2000 roku w Chicago zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich, którego został przewodniczącym. Po latach zabiegów członkowie Komitetu ufundowali i postawili pomnik, który  został poświęcony 17 maja 2009 roku. W marcu tego roku został wyróżniony przez prezydenta Tarnowa statuetką Anioła Ciepła. W najbliższym czasie Ryszard Ścigała spełniając ostatnią wolę tragicznie zmarłego  poleci do Chicago. Tam na Pomniku Ofiar Katynia umieści tabliczkę pamiątkową od mieszkańców Tarnowa.

 

8 kwietnia 2010 Wojciech Seweryn dla upamiętnienia zamordowanego w Katyniu swojego ojca Mieczysława Seweryna, wraz z przedstawicielami władzy samorządowej i kościelnej Żabna posadził Dąb Katyński, tuż przy Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żabnie.
 

Artykuł dzieki uprzejmości : Przemysława Saładygi