Z dużą radością dowiedziałem się, że ktoś z Niedomic gra w kapeli rockowej... kiedyś Niedomice tętniły rockiem ( śmiech ) Jak to się wszystko zaczeło u Ciebie ?

-Przede wszystkim bardzo mi miło za możliwość udzielenia wywiadu. Bardzo to doceniam. 

- W wieku 17-18 lat postanowiłem, że chcę nauczyć się grać na gitarze. Zacząłem od kupna akustyka i ćwiczyłem. Po paru miesiącach  miałem już gitarę elektryczną. Wpadłem na pomysł, żeby zaproponować mojemu koledze, który gra na perkusji i mieszka niedaleko, aby zagrać razem dla rozrywki.  Po jakimś czasie postanowiliśmy założyć zespół, bo czemu by nie spróbować. Śmiało więc mogę stwierdzić, że zespół ma swoje korzenie w Niedomicach.

 

1

 

Jak wygląda skład personalny Silver Nades ? 

-Obecnie jest nas 4, ale tylko ja jestem z Niedomic. Daniel, nasz gitarzysta,  pochodzi z Pleśnej. Wokalista Kacper z Brzozówki. Aleks grający na perkusji pochodzi z Ilkowic. No i ja, na basie. Wszyscy jesteśmy w podobnym wieku, przez co świetnie dogadujemy się ze sobą. Dodatkowo, cechuje nas podobne poczucie humoru i gust muzyczny, przez co nie wyobrażamy sobie innego składu.  

 

Jak określisz Waszą muzykę ? Słychać że to mieszanka różnych stylów .... 

-Nasza muzyka jest bardzo specyficzna. Każdy z nas ma inny gust muzyczny i zawsze się na nim opiera. Jednak jesteśmy otwarci na każdy gatunek muzyki i znajdujemy nasz złoty środek, przy okazji wzbogacając nasze piosenki o własne doświadczenia. Uznaję to za dużą zaletę i nie kryję tego, że każda piosenka ma swój unikalny charakter przez to, że ktoś z nas włożył kluczowy wkład w jej powstanie. 

 

Utwór to nie tylko muzyka ale i text... o czym spiewacie ? kto układa texty ?

-Nasze utwory opierają się na naszych przeżyciach, ale nie brakuje w nich również swojego rodzaju przemyśleń na temat świata, czy fikcyjnych historii tworzonych na podstawie inspiracji. Pisaniem tekstów zajmuje się głównie nasz perkusista Aleks. Nie brakuje również piosenek, które sam napisałem, lub tych, które napisaliśmy wspólnie. Są oczywiście momenty w których cały zespół pomaga w pisaniu, zdarza się to głównie na próbach podczas improwizacji.

 

Jakich zespołów słuchacie na codzień ?

-Praktyczne każdych zespołów hard rockowych, bluesowych, funkowych lat 60-70-80, britpop lat 90, czy też polski rock. Lista samych ulubionych zespołów byłaby długa, żeby je wszystkie wymieniać, ponieważ słuchamy naprawdę wszystkiego. Z polskich artystów najbardziej cenimy sobie Republikę za ogólną twórczość.

2

Skąd nazwa Silver Nades?

-Silver Nades powstało z dwóch angielskich słów: Silver - srebro, oraz "nade", amerykański slang od słowa "grenade" oznaczającego granat. Zamknięci w pokoju o srebrnym kolorze ścian eksplodowaliśmy pomysłami na piosenki, oraz aranżacje. Stąd wzięła się nazwa.

 okladka

Nurtuje mnie to pytanie ...Co przedstawia okładka The Brithtening Shadow ???

Okładka jak i część piosenek odnosi się do motywów wykorzystanych w kartach tarota. Powóz jest domem wędrowca, którego można zobaczyć w naszym teledysku do "Rock n Roll Fools". Na znaku drogowym wyryty jest adres który ma dla nas osobiste znaczenie. Jest to kierunek wędrówki powozu. Cała epka reprezentuje nasze pierwsze 4 autorskie utwory i są one przepełnione metaforami, tak samo jak i okładka. 

 

Dlaczego grasz na basie ? Zazwyczaj kazdy chcę być frontmanem ...

-Jak wspomniałem w pierwszy pytaniu, na początku byłem gitarzystą. Brat perkusisty, Adrian, grał u nas początkowo na basie. Bardzo szybko oczarował mnie ten instrument i zamieniliśmy się rolami. Chciałem zobaczyć jak się na nim gra i już tak zostało. Pokochałem ten instrument. Żaden do tej pory nie dawał mi takiej satysfakcji jak bas. Poznałem jaką ważną rolę spełnia w każdym gatunku muzycznym i jaką rolę nadaję mu ja w naszym zespole. Co do bycia frontmanem niestety nie każdy się do tego nadaje, w tym i ja.(śmiech) 

 

Jakiego basistę cenisz sobie najbardziej ?

-To dla mnie najtrudniejsze pytanie, ponieważ cenię ich wielu. Każdego z jakiegoś powodu. Gdybym miał wybierać, to byłby to Joe Dart z Vulfpeck, którego umiejętności dają mi ogromną motywację do samorozwoju. 

 

Gdzie odbywają się próby zespołu ?

-Gramy w domu naszego perkusisty w Ilkowicach. Głównie z tego powodu, że mamy tam stworzone do tego idealne warunki, to znaczy cały pokój poświęcony na salę prób. Gramy tam również dlatego, że perkusja jest elementem, który najtrudniej jest gdziekolwiek przenieść (żartobliwie odpowiadam śmiechem)

 

Jak wyglądają sprawy koncertowe u Was ? Czy przez covid udało się Wam zagrać koncerty ?

-Pod tym względem covid dał nam trochę popalić. Kochamy grę na scenie i byliśmy zmuszeni z tego zrezygnować na dłuższy czas. Mieliśmy za to wiele czasu na popracowanie nad sobą i nad utworami. Obecnie zaczynamy wracać do koncertowania, współpracujemy z muzykami z większych miast w Małopolsce, przez co mamy duże możliwości. Każde wydarzenie uprzednio ogłaszamy na naszej stronie na Facebooku oraz instagramie Silver Nades. Znamy obecną sytuację pandemiczną w naszym kraju i mamy nadzieję, że tym razem nie będziemy musieli odwoływać koncertów.  

 

Gdzie i kiedy można posłuchać Was na żywo na koncercie ? 

-Staramy się grać na żywo tak często jak tylko jest to możliwe. Jeśli w Tarnowie, to najprawdopodobniej w klubie Przepraszam. Nie wykluczamy również koncertów we Wrocławiu, Krakowie oraz Rzeszowie. 

 

Z jakim zespołem chcielibyście zagrać wspólny koncert ? ( takie marzenie )

-Myślę, że byłoby to Kaleo lub Greta Van Fleet. Możemy jak najbardziej traktować to jako marzenie, jednak czasem marzenia się spełniają. Byłoby to na pewno wielkie wydarzenie. 

 

Na kanale youtube Silver Nades można posłuchac kilka Waszych utworów, więc wypada zapytać kiedy będzie można usłyszeć całą płytę ?

-Na youtube obecnie dostępne są wszystkie utwory naszej epki [ link ]. Są to cztery pierwsze stworzone przez nas utwory. Dostępne są również w aplikacji Spotify. Każdego chętnego zapraszamy na koncert, gdzie może posłuchać znacznie więcej naszej twórczości. A kolejna płyta? Cały czas tworzymy materiał na płytę. Jej wydanie zależy od tego kiedy będziemy gotowi.

 

Bierzecie udział w konkursie "Piosenka Roku 2021" gdzie i w jaki sposób można na Was zagłosować ?

https://waszascenamuzyczna.pl/index.php/2021/11/06/piosenka-roku-2021-finalisci-ankieta-do-glosowania/

-Należy wejść w podany przeze mnie powyżej link oraz znaleźć nasza piosenkę "Silver Nades - Rock n Roll Fools" i kliknąć by oddać głos. Czasu nie zostało wiele bo głos można oddać do 30 listopada. Jest to dla nas bardzo ważne i z góry dziękujemy za wsparcie nas. Nawet jeśli nie wygramy konkursu to wciąż mamy realną szansę zająć wysokie miejsce oraz zostać uwzględnionym w materiale wideo po ogłoszeniu konkursów. 

 

Jakie macie plany...marzenia ?

-Chcielibyśmy zyskać popularność, która pozwoliłaby nam grać koncerty po całej Polsce, może i nawet Europie. Wierzymy w swoje możliwości i będziemy o to walczyć do końca.  Dla nas liczy się przede wszystkim dobra zabawa oraz szerzenie rock n' rolla po świecie. 

 

Liczę że kiedyś zagracie dla nas w Niedomicach...

- Jeśli będzie taka możliwość, to bardzo chętnie.

Dziękuję za rozmowę 

 

 

recenzja

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.