zapiewajmy

wieczornica21


W roku 1948 pracownicy Niedomickich Zakładów Celulozy zaproponowali zorganizowanie przedszkola. Dyrekcja zakładu podjęła tą inicjatywę i w roku 1949 przystosowano pomieszczenia jednego z budynków Osiedla na sale przedszkolne. W początkowym okresie do przedszkola uczęszczało 18 dzieci a w roku szkolnym 1951/1952 liczba przedszkolaków wzrosła do 35 dzieci.


W 1972 roku z inicjatywy dyrektora N.Z.C. przystąpiono do budowy nowego, pietrowego budynku przedszkola. W przedszkolu w początkowej fazie funckjonowały 2 oddziały, później 3, a następnie 4 różne grupy wiekowe. Do przedszkola uczęszczały tylko dzieci, których rodzice byli pracownikami N.Z.C. Całkowity patronat nad przedszkolem przejął zakład, który dbał, aby sale były odpowiednio urządzone i dostosowane do wieku dzieci pod względem pomocy dydaktycznych, sprzętu i zabawek, uwzględniające tematykę działów programowych w przedszkolu. Również szereg firm i osób prywatnych pomagało przedszkolu - wszelkie remonty wykonywało bezinteresownie N.Z.C. co odciążało w znacznym stopniu budżet gminy Żabno. N.Z.C. gratis przekazywało ligninę, papier toaletowy, arkusze celulozy. Dzieci miały zapewnioną systematycznie opiekę higieniczno-lekarską oraz stomatologiczną w przedszkolu.
w 1985 roku do przedszkola uczęszczało 100 dzieci, a w roku 1987/1988 już 150, co wpłynęło na powstanie V oddziału.
Pomyślnie układała się również współpraca przedszkola z "Domem Kultury", którego baza materiałowa była bogato wyposażona: w stroje regionalne oraz wspaniale pracującego na etacie horeografa rytmiki, orkiestrę, zespół muzyczny oraz prężnie działające różnego rodzaju koła zainteresowań: malarstwo, modelarstwo, w których bezpłatnie uczestniczyły dzieci przedszkola.


Przedszkole brało czynny udział we wszystkich uroczystościach organizowanych przez "Dom Kultury" N.Z.C. Dzieci miały możliwość zaprezentowania własnych umiejętności aktorskich podczas występów na scenie z użyciem środków akustycznych w świetle reflektorów, zsuwającej się kurtyny z udziałem ogromnego audytorium na sali widowiskowej. Za występy nagradzane były rzęsistymi brawami i łzami radości rodziców. Występy tematycznie obejmowały uroczystości o charakterze państwowym jak i wewnątrz przedszkolnym np.: "Dzień Matki", "Dzień Babci i Dziadka", "1-maja", "8 marca" z przebojowym "Krakowiakiem" i "Polonezem", spotkanie z Mikołajem, choinka a w niej "Jasełka z Szopką Noworoczną", piękna scenografia, barwne rekwizyty: szopka, żłóbek, strój św. Rodziny, pastuszkowie, górale i hej Kolęda!
w 1990 roku po 35 latach w wolnej ojczyźnie odwiedził przedszkole z pasterskim błogosławieństwem ekscelencja ksiądz biskup Bednarczyk - od tej pory "Kolędnicy" wraz z księdzem proboszczem odwiedzali przedszkole udzielając błogosławieństwa "temu domowi" i pracującym w nim ludziom.
Grono pedagogiczne obok typowo obowiązkowych zajęć w szczególny sposób przywiązywało wagę do wychowania przez pracę od najmłodszych lat, co sprzyjało rozwojowi nauki, wyrabiało nawyki potrzebne dziecku na późniejsze lata i jest kontynuowane w pracy przedszkola do dziś.
Praca dydaktyczna opiera się na nowoczesnych metodach aktywizujących mających na celu naukę przez zabawę i zabawę przez naukę


zródło : http://www.przedszkole.niedomice.pl