zapiewajmy

wieczornica21

ImageW Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w III Gminnym Konkursie Plastycznym, który kierowany był dla dzieci z przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy Żabno. Jak w poprzednich latach zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji lub pracy przestrzennej do wybranego utworu znanego pisarza. Dotychczas dzieci zmierzyły się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego i Juliana Tuwima.

W tym roku tematem prac stały się utwory Wandy Chotomskiej – autorki ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży. W dorobku pisarki są m.in. wiersze, opowiadania wierszowane, polskie legendy ludowe, piosenki dziecięce, audycje radiowe i telewizyjne oraz scenariusze sztuk teatralnych. Do najbardziej znanych utworów można zaliczyć: Dzieci pana Astronoma, Różowy balonik, Dziesięć bałwanków, Przygody jeża spod miasta Zgierza czy Muzyka pana Szymanowskiego.

Celem konkursu ogłoszonego przez żabnieńską bibliotekę jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci oraz kształtowanie świadomego odbiorcy sztuki. Został on zorganizowany z okazji 80. urodzin poetki. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Żabna.

Spotkanie uświetniły występy dzieci z placówek oświatowych gminy Żabno, które przybliżyły uczestnikom twórczość Wandy Chotomskiej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żabnie pod kierunkiem bibliotekarzy żabnieńskiej biblioteki w ramach „Ferii z Biblioteką” przygotowały sztukę teatralną Wandy Chotomskiej Królewna Śmieszka. Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Żabnie zaprezentowały Dziesięć bałwanków, natomiast uczniowie Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy recytowały kilka utworów pisarki m.in. Sowy, Księżyc i konwalie.

  

 

Komisja artystyczna powołana przez M-GBP w Żabnie w składzie: Monika Pyteraf – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej w Żabnie, Anna Wierzbicka – bibliotekarz M-GBP w Żabnie oraz Karolina Gubernat – plastyk GCK w Żabnie oceniła 27 prac, biorąc pod uwagę nawiązanie do tytułu konkursu, technikę, sposób wykonania pracy oraz przyznała nagrody i wyróżnienia.

 

W kategorii: przedszkola nagrody zdobyli:

I miejsce - Wiktoria Warzecha, Publiczne Przedszkole w Żabnie

                 Maria Klich, Publiczne Przedszkole w Niedomicach

II miejsce – Jakub Góral, Publiczne Przedszkole w Żabnie

                    Karolina Kościńska, Publiczne Przedszkole w Niedomicach

III miejsce – Martyna Nowak, Publiczne Przedszkole w Łęgu Tarnowskim

                     Kacper Małochleb, Publiczne Przedszkole w Łęgu Tarnowskim

 

Wyróżnienie: Natalia Zych, Przedszkole Niepubliczne w Żabnie-Konarach

                       Patrycja Lechowicz, Przedszkole Niepubliczne w Żabnie-Konarach

 W kategorii: szkoła podstawowa (klas I-III) w kategorii prac plastycznych nagrody zdobyli:

I miejsce – Kornel Motyka, Szkoła Podstawowa w Otfinowie

II miejsce – Klaudia Kozaczka, Szkoła Podstawowa w Żabnie

III miejsce – Paulina Lechowicz, Szkoła Podstawowa w Żabnie

                     Jakub Magiera, Szkoła Podstawowa w Żabnie

 W kategorii: szkoła podstawowa (klas I-III) w kategorii prac przestrzennych nagrody zdobyli:

I miejsce – Paulina Grabka, Szkoła Podstawowa w Żabnie

II miejsce – Iwona Bartecka, Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy

III miejsce – Paulina Miękina, Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy

 

Laureaci oraz wszyscy uczestnicy III Gminnego Konkursu Plastycznego dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczył Burmistrz Żabna Stanisław Kusior.

 

Następna edycja konkursu odbędzie się za rok. Już dziś zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wzięcia w nim udziału. Będzie on przebiegał pod hasłem Dziecięcy świat w oczach Marii Konopnickiej, a okazją do jego ogłoszenia będzie setna rocznica śmierci poetki.