W dniu 1 stycznia 2010 - minie rok od śmierci ks. Prałata Mariana Grzanki.
Wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób związane są z Niedomicami, znają zasługi zmarłego kapłana w dziele rozwoju tutejszej miejscowości. Mimo to, chcę przypomnieć w skrócie niektóre fakty.
Obejmując probostwo w 1970 roku, mobilizował mieszkańców nie tylko do utworzenia parafii, lecz także do rozwoju infrastruktury, służącej ludziom.
Było to przedsięwzięcie ryzykowne, w okresie „propagandy sukcesu”, w którym decydującą rolę odgrywały komunistyczne władze, za pośrednictwem Niedomickich Zakładów Celulozowych.
Ks. Marian Grzanka opowiadał mi o upokorzeniach doznanych ze strony ówczesnych władz, które cierpliwie znosił, aby osiągnąć zamierzony cel.
Z pomocą Boga i ludzi utworzył parafię, wybudował kościół, plebanię i budynki gospodarcze. Był kapłanem otwartym na potrzeby rodzin. Przyjacielem dzieci i młodzieży. Wychowawcą  powołań kapłańskich i zakonnych. Interesował się losem parafian, którzy musieli wyjechać za chlebem do USA i pozostawał z nimi w serdecznych kontaktach.
Jestem głęboko przekonany, że ks. Prałat zasługuje na epitafium przypominające Jego postać przyszłym pokoleniom niedomiczan.
Epitafium o wymiarach 130 x 70 cm będzie odlane z brązu i wmurowane we wnętrzu kościoła parafialnego.

Przewidywany koszt inwestycji to kwota rzędu 30 000 zł ( 10 000 $ ).
Parafia liczy na wsparcie finansowe ze strony wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób były związane ze zmarłym kapłanem.

 


                                                                                                        Szczęść Boże.
                                                                                              ks. Jan Toboła – proboszcz

 
 

Konto parafialne (złotówkowe)
Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie w Żabnie
33-240 Żabno  ul. Kilińskiego 6
Nr konta : 18858900060290093004590001
Z dopiskiem „epitafium”
Kontakt z parafią: tel. 014 6457542.   e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

 

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.