rita mini

Już w przyszłym tygodniu 21 maja2021r., w wigilię liturgicznego wspomnienia św.Rity z Cascii, mistyczki i stygmatyczki–w naszej parafii będzie miała miejsce niezwykła uroczystość– Wprowadzenie Relikwii św.Rity do kościoła parafialnego, połączone z obrzędem poświęcenia nowego ołtarza i ikony św.zakonnicy. Obrzędom przewodniczyć będzie ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. 

Następnego dnia, podczas wieczornej uroczystej mszy św. odbędzie się poświęcenie kwiatów róż, przyniesionych do kościoła przez wiernych. Zwyczaj ten wywodzi się z tradycji, która mówi, że krótko przed śmiercią Rita poprosiła o przyniesienie róży ze swego ogrodu. Mimo trwającej wtedy zimy i mrozu jej przyjaciółka znalazła pod śniegiem rozkwitłą różę i zaniosła ją ciężko chorej Ricie. Stąd róże stały się atrybutem Świętej, a poświęcone w tym dniu płatki tych kwiatów, używane z wiarą i modlitwą, wielu osobom przynoszą ulgę w cierpieniu, pociechę i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, powrót do zdrowia. 

Nasza parafia od wielu tygodni przygotowuje się do tych uroczystości. Już w marcu dotarły do nas relikwie św. Rity otrzymane z samego serca jej kultu z Cascia w Umbrii, w prowincji Perugia we Włoszech. Są to relikwie pierwszego stopnia. 

W ostatnich dniach w kaplicy Miłosierdzia ukończona została budowa ołtarza, w którym zainstalowana zostanie ikona Świętej oraz relikwiarz. Powstanie tych wszystkich dzieł,to przykład pięknej współpracy i zaangażowania naszych Parafian! Ikonę opracowała i pisała Agnieszka Klich a projekt ołtarza przygotował jej mąż Grzegorz. On też razem z Witoldem Skalakiem wykonali wszystkie prace przy jego wznoszeniu. Ołtarz nawiązuje do miejsca życia i posługi św.Rity. Widzimy w nim główną bazylikę w Cascia, gdzie do dnia dzisiejszego znajduje się nienaruszone ciało Świętej, jej dom zamieniony później w kaplicę oraz zaułek, w którym został zamordowany jej mąż. Jest tu także pszczeli ul nawiązujący do jednej z legend z życia św. Rity. W centralnym miejscu ołtarza umieszczona zostanie ikona, obok niej róża przesłana z Cacsia, a poniżej wizerunku relikwiarz. Całość kompozycji nawiązuje do głównego ołtarza Miłosierdzia i jest umieszczona na ścianie głównej kaplicy. Św.Rita gorliwie praktykująca miłosierdzie przez całe swoje życie wpisuje się teologicznie w dzieło Bożego Miłosierdzia, jest jego głosicielką i apostołką.

Propozycję umieszczenia w naszym kościele relikwii św. Rity, życzliwie przyjętą przez naszego ks. proboszcza dr Jan Mikulskiego, przedstawił Tadeusz Patriak, który wraz z Rodziną, stał się fundatorem relikwii oraz wszystkich prac i dzieł. 

Pragniemy wyrazić słowa szczególnego podziękowania dla Pani Elżbiety, pochodzącej z Gabonia koło Starego Sącza, a obecnie od blisko 20 lat mieszkającej i pracującej we Włoszech, w regionie, w którym położona jest Cascia. Jako gorliwa czcicielka św. Rity włączyła się z wielkim zaangażowaniem w to dzieło, służyła dobrą radą, wsparciem, kontaktami i kierowała wszystkimi działaniami we Włoszech. Ona również jest fundatorką figury św. Rity w naszym kościele oraz srebrnej róży, która będzie umieszczona w ołtarzu, obok wizerunku Świętej od spraw niemożliwych.

JUŻ DZISIAJ BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY CAŁĄ WSPÓLNOTĘ NA TĘ PODNIOSŁĄ UROCZYSTOŚĆ PARAFIALNĄ. 

Informujemy, że przed rozpoczęciem wieczornej sobotniej liturgii będzie możliwość kupna kwiatów róż, które przed kościołem będą rozprowadzane przez Panie z naszego parafialnego Caritas.

Szczegóły celebracji zostaną podane w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. A my już teraz zamieszczamy poniżej program Uroczystości oraz zapraszamy do obejrzenia mini galerii przedstawiającej postęp prac przygotowawczych.

Barbara Sawczyk

Sekretarz Rady Parafialnej

 

info00

info01

info02

info03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.