Image Podpisana została umowa na realizację zadania budowy Centrum Recyklingu w Niedomicach. Pierwsza tego typu inwestycja w regonie zapewni segregację odpadów z terenu siedmiu gmin.Budowa Gminnego Centrum Recyklingu w Niedomicach to najnowsza inwestycja na terenie gminy Żabno, której realizacja jest już zapewniona. W poniedziałek 8 marca została podpisana umowa z wykonawcą, który w przeciągu roku zobowiązał się do zaprojektowania, wybudowania i uruchomienia Centrum.

Będzie to możliwe przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu, które gmina Żabno pozyskała z tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Kwota przyznanego dofinansowania jest niebagatelna i wynosi 1 mln 80 tys. euro. Z udziałem własnym i w przeliczeniu na złotówki samorząd Żabna wyda na Centrum Recyklingu 6,5 mln zł.

Inwestycja została zlokalizowana na terenie byłych Niedomickich Zakładów Celulozy, która od kilku lat przeżywa okres prawdziwego prosperity. Kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych ma tutaj swoje siedziby lub prowadzi biznes. Tutaj też zlokalizowany został teren pod budowę Centrum Recyklingu. Stacja, która powstanie docelowo obsługiwać będzie sześć gmin, z którymi podpisane zostały porozumienia na dostarczanie wstępnie segregowanych odpadów. Będą to: Radłów, Wietrzychowice, Gręboszów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska i Lisia Góra.
- Najważniejszym jest fakt, że praca nowego Centrum Recyklingu nie będzie uciążliwa dla środowiska naturalnego, bo polegać będzie tylko na mechanicznej obróbce segregowanych materiałów- mówi burmistrz Żabna Stanisław Kusior- Inwestujące w stację zagospodarujemy tym samym część terenu po Zakładach Celulozy, stworzymy nowe miejsca pracy, a przede wszystkim zadbamy o środowisko. Budowę stacji postrzegam w samych superlatywach- dodaje burmistrz.
Już teraz trwają prace nad projektowaniem, w którym ujęte zostanie wybudowanie zakładu sortowania i recyklingu wraz z zadaszonymi miejscami na surowce. Inwestycja przewiduje budowę dróg dojazdowych z nawierzchnią asfaltową. Dodatkowo zostaną zakupione i zamontowane maszyny i urządzenia potrzebne do funkcjonowania linii sortowniczej, linii do recyklingu szkła, makulatury i tworzyw sztucznych.
Termin prac jest dość napięty. Zgodnie z umową termin zakończenia robót to 31 marca 2011, a termin rozliczenia z Funduszem Norweskim mija 30 kwietnia 2011 r.

 

info : zabno.pl

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.