Image Blisko 1,1 mln euro dofinansowania do budowy zakładu recyklingu w Niedomicach otrzyma gmina Żabno z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Umowa w tej sprawie została już podpisana i droga do rozpoczęcia inwestycji jest otwarta.  W zakładzie, który powstanie w Niedomicach, procesowi recyklingu będą poddawane odpady plastikowe, szklane i papierowe.

Dostarczać je będzie sześć ościennych gmin, które tym sposobem rozwiążą w znacznym stopniu swoje problemy z utylizacją odpadów. Efektem działalności zakładu będzie znaczne zmniejszenie ilości odpadów stałych na terenie gminy, co spowoduje znaczną redukcję zanieczyszczenia środowiska.
Z przygotowanych wcześniej analiz wynika, że zakład będzie się sam finansował. Przetworzone odpady będą mogły być wykorzystywane jako np. podbudowa pod drogi lub surowiec do produkcji materiałów odblaskowych takich jak choćby znaki drogowe.
Gmina Żabno poza efektem ekologicznym z inwestycji mieć będzie także dodatkowy pożytek w postaci kilkunastu nowych miejsc pracy. W przyszłości zakład przynosić też będzie dochody w postaci podatków lokalnych.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na projekt i realizację inwestycji. Po wyłonieniu wykonawcy istnieje szansa, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jej finał zaplanowano na rok 2011. Całkowity koszt budowy szacowany jest na blisko 1,6 mln euro. Dofinansowanie z funduszy norweskich stanowi prawie 70 procent.

 


źródło : zabno.pl

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.