W roku 1948 pracownicy Niedomickich Zakładów Celulozy zaproponowali zorganizowanie przedszkola. Dyrekcja zakładu podjęła tą inicjatywę i w roku 1949 przystosowano pomieszczenia jednego z budynków Osiedla na sale przedszkolne. W początkowym okresie do przedszkola uczęszczało 18 dzieci a w roku szkolnym 1951/1952 liczba przedszkolaków wzrosła do 35 dzieci.

W 1972 roku z inicjatywy dyrektora NZC przystąpiono do budowy nowego, piętrowego budynku przedszkola. W przedszkolu w początkowej fazie funkcjonowały 2 oddziały, później 3, a następnie 4 różne grupy wiekowe. Do przedszkola uczęszczały tylko dzieci, których rodzice byli pracownikami NZC Całkowity patronat nad przedszkolem przejął zakład, który dbał, aby sale były odpowiednio urządzone i dostosowane do wieku dzieci pod względem pomocy dydaktycznych, sprzęt i zabawek, uwzględniające tematykę działów programowych w przedszkolu. Również szereg firm i osób prywatnych pomagało przedszkolu - wszelkie remonty wykonywało bezinteresownie NZC co odciążało w znacznym stopniu budżet gminy Żabno. NZC gratis przekazywało ligninę, papier toaletowy, arkusze celulozy. Dzieci miały zapewnioną systematycznie opiekę higieniczno-lekarską oraz stomatologiczną w przedszkolu.

W 1985 roku do przedszkola uczęszczało 100 dzieci, a w roku 1987/1988 już 150, co wpłynęło na powstanie 5 oddziału.

Pomyślnie układała się również współpraca przedszkola z „Domem Kultury”, którego baza materiałowa była bogato wyposażona: w stroje regionalne oraz wspaniale pracującego na etacie horeografa rytmiki, orkiestrę, zespół muzyczny oraz prężnie działające różnego rodzaju kóła zainteresowań: malarstwo, modelarstwo, w których bezpłatnie uczestniczyły dzieci przedszkola.

Przedszkole brało czynny udział we wszystkich uroczystościach organizowanych przez „Dom Kultury” NZC Dzieci miały możliwość zaprezentowania własnych umiejętności aktorskich podczas występów na scenie z użyciem środków akustycznych w świetle reflektorów, zsuwającej się kurtyny z udziałem ogromnego audytorium na sali widowiskowej. Za występy nagradzane były rzęsistymi brawami i łzami radości rodziców. Występy tematycznie obejmowały uroczystości o charakterze państwowym jak i wewnątrz przedszkolnym np.: „Dzień Matki”, „Dzień Babci i Dziadka”, „1-maja”, „8 marca” z przebojowym „Krakowiakiem” i „Polonezem”, spotkanie z Mikołajem, choinka a w niej „Jasełka z Szopką Noworoczną”, piękna scenografia, barwne rekwizyty: szopka, żłóbek, strój św. Rodziny, pastuszkowie, górale i hej Kolęda!

 

C.D.N

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.