Nazwa Niedomic jest nazwą patronomiczną, pochodną od złożonej nazwy osobowej Niedoma. Co do nazwy miejscowości istnieją trzy legendy. Pierwsze z podań ludowych mówi, że kiedy Niedomice były małą osadą, pewnego dnia w jej kierunku zbliżało się konno dwóch jeźdźców. Gdy chcieli odpocząć w podróży i gdy zabrakło im jadła poszli do gospodarza, aby ich ugościł, gospodarz zaprzeczył wołając „NIE DOM NIC”. Z połączenia tych wyrazów miała więc powstać nazwa miejscowości Niedomice.

Inną interpretacje posiada legenda o tym, że w tej małej osadzie ludzie budowali lepianki służące za budynki mieszkalne, a które z wyglądu nie przypominały domów, dlatego nazwano je „NIE DOMY”.

Dziewczyna miała na imię Nice (Ice) i pewien chłopak chciał ją poślubić. Gdy poszli razem do jej rodziców, rodzice krzykneli: „Nie Dom Nice !!!”.*

Mieszkańcy Niedomic - Niedomiczanie zostali nazwani „Gołębiorze” dlatego, że prawie w każdym domu, w każdym gospodarstwie hodowano bardzo dużą ilość gołębi.

 

Tekst pochodzi z miejscowego opracowania autorstwa Łukasza Bochenka „Ocalić od zapomnienia - Niedomice wczoraj i dziś ...”.
*Tekst nadesłany przez 3di.

Materiał dzięki uprzejmości Mariusza Kiecia

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.