msza polowa

mecz2

Image Światło dzienne ujrzały dwie nowe publikacje sygnowane przez Pawła Domańskiego. Dotyczą one urbanizacji Żabna oraz zapisu kronikarskiego z lat 2001 – 2005. To już 17 i 18 publikacja w bogatej bibliografii Pawła Domańskiego. Autor, który debiutował w 1994 roku wydaniami dotyczącymi postaci z Żabna oraz rzemiosła w Żabnie, przez okres kilkunastu lat dał się poznać jako dociekliwy badacz przeszłości żabnieńskiej. Interesuje go nie tylko historia, ale także kultura, tradycja oraz współczesność.

– Moja przygoda z badaniem przeszłości rozpoczęła się w 1990 roku- wspomina Domański- wtedy to zacząłem zbierać pierwsze archiwalia. O pierwsze opracowanie poprosił mnie Marian Fido, miało ono dotyczyć przygotowania tablo dla sportowców. Udało mi się pozyskać bardzo dużo materiałów na ten temat, zdecydowanie więcej niż na tablo, a przy okazji dowiedziałem się wiele historii o Żabnie i jego mieszkańcach. I tak to się zaczęło- wspomina autor.
Kronikarstwo i wydobywanie historii o mieście to główne domeny Pawła Domańskiego, ale znany jest również jako zbieracz materiałów historycznych i przedmiotów kultury tradycyjnej  oraz organizator izby regionalnej, która rozrosła się już do kilku sal i obecnie mieści się w Publicznym Gimnazjum w Żabnie.
Wracając jednak do wydanych publikacji, koncentrują się one oczywiście na mieście, które jest zawsze przedmiotem badań i dociekań Domańskiego. Pierwsza odnosi się do urbanizacji w Żabnie rozumianej nie tylko poprzez rozwój architektoniczny, bowiem dotyka również problematyki napływu ludności, rozwoju handlu i przemysłu. Publikacja jest okraszona bardzo ciekawymi historycznie fotografiami, które autor po raz pierwszy pokazuje właśnie w tym wydawnictwie.
Druga pozycja, która ujrzała światło dzienne końcem 2010 roku, to kronikarski zapis wydarzeń, które miały miejsce w Żabnie pomiędzy 2001 a 2005 rokiem. Okres nie tak odległy, jednak wart przypomnienia. Z pewnością książka z każdym kolejnym rokiem nabierać będzie większej wartości, zapamiętując wydarzenia z tego pięciolecia.
Wydawcą pierwszej publikacji „Urbanizacja Żabna w latach 1890- 1990” jest Gminne Centrum Kultury, drugiej, o tytule „Żabno w latach 2001- 2005” Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna. Obie powstały dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Żabna, Rady Miejskiej oraz Rady Żabna.