silver nades

jesien

Image Już w najbliższą niedzielę 8 sierpnia o godzinie 18:00 na własnym stadionie rozpoczną zmagania w nowym sezonie piłkarskim tarnowskiej VI ligi piłkarze Unii Niedomice. Na inaugurację zmierzymy się ze spadkowiczem z V ligi sezonu 09/10 – Wisłą Szczucin. Rywalizacja w całym sezonie w związku z reorganizacją rozgrywek piłkarskich zapowiada się bardzo ciekawie.

PZPN chce ujednolicić system regionalnych rozgrywek piłkarskich - chodzi o likwidację V lig w dwóch województwach – małopolskim i zachodniopomorskim, w których są ogniwem dodatkowym, pomiędzy IV ligą a okręgówkami. We wszystkich pozostałych 14 województwach awans do IV ligi zdobywa się wprost z klasy okręgowej. Tym samym na koniec sezonu 2010/2011 ciekawie będzie wyglądał temat awansu i spadku.

 

Magiczne słowo “reorganizacja” to w największym skrócie:
- likwidacja V ligi krakowsko-wadowickiej i V ligi tarnowsko-nowosądeckiej
- utworzenie dwóch grup IV ligi (zamiast jednej)
W wyniku reorganizacji klasy okręgowe, obecnie nazywane VI ligami, staną się de facto V ligami – krakowską, wadowicką, tarnowską i nowosądecką. „A” klasy, które w Małopolsce są ósmym szczeblem rozgrywkowym, staną się siódmym. Wniosek – nawet spadkowicze z obecnej okręgówki „awansują” o jeden szczebel.
Jak będzie w sezonie 2010/2011?
IV liga małopolska
Awans do III ligi wywalczą 2 drużyny (1. i 2. miejsce)
Spadną do klasy okręgowej 2 drużyny (15. i 16. miejsce)

 

V liga krakowsko-wadowicka i V liga tarnowsko-nowosądecka
Awans do IV ligi wywalczy 10-16 drużyn (w zależności od ilości spadkowiczów z III ligi), czyli na pewno zespoły z miejsc 1-5 w każdej z grup, a być może także z miejsc 6-8.
Spadnie do klasy okręgowej minimum 16 drużyn (po 8 z każdej z grup), maksimum 22 (po 11 z każdej z grup).
Tak naprawdę z V ligi… nikt nie spada, gdyż “okręgówka” po reorganizacji stanie się właśnie V ligą, tyle że na szczeblu okręgu, a nie tak jak dotychczas dwóch okręgów.

 

VI liga krakowska, wadowicka, tarnowska i nowosądecka
Awans do IV ligi wywalczą mistrzowie, czyli w sumie 4 drużyny
To awans bardzo korzystny: VI liga to obecnie siódmy szczebel rozgrywkowy, a IV liga – piąty. Faktycznie będzie to awans o… dwie klasy rozgrywkowe!!!
Utrzymają się na pewno zespoły z miejsc 2-7 w każdej z grup. W zależności od ilości spadkowiczów z V lig szanse mają także zespoły z miejsc 8. i przy korzystnych okolicznościach niektóre z miejsc 9.
Utrzymanie oznacza de facto… awans, bo VI liga stanie się po reorganizacji V ligą…
Spadną do A klasy zespoły z miejsc 10-16 w każdej z grup, ale mogą spaść także zespoły z miejsc 8. i 9. (w zależności od ilości spadkowiczów z V lig).

 

A klasy
Mistrzowie awansują do klas okręgowych, czyli z ósmego (przed reorganizacją) szczebla rozgrywkowego na szósty (po reorganizacji).

Jak z tego wynika, w sezonie 2010/11 z każdej “okręgówki” spadnie do A klasy minimum 7 zespołów, a przy najbardziej niesprzyjających okolicznościach nawet 9. Taka ilość spadkowiczów oznacza oczywiście zwiększone spadki z A klasy…

 

Podsumowując – są realne szanse na IV ligę w Niedomicach. Trzeba tylko uzyskać odpowiedni wynik sportowy i nieodzowne jest dodatkowe wsparcie sponsorskie. Wszystkich przedsiębiorców lokalnych, którym nieobojętny jest sport prosimy o wsparcie klubu. Istnieje możliwość w ramach wsparcia sponsorskiego umieszczenia reklam na stadionie. Zainteresowanych prosimy o kontakt z prezesem klubu.

 

 

Kolejka 1 – 8 sierpnia, 18:00
Unia Niedomice - Wisła Szczucin

 

Kolejka 2 – 14 sierpień, 18:00
Iskra Dąbrówki Breńskie - Unia Niedomice

 

Pełny terminarz wkrótce.

 

Artykuł przygotował : Plaster