wielkanoc2021

zyczenia 2021

          19 lipca b.r., (wtorek) ok. godz. 18.00 młodzież z Norwegii - w liczbie 20. osób – przybyła do naszej parafii. Z grupą młodzieży przybył do nas ksiądz pochodzący z tarnowskiej parafii św. Stanisława Kostki – ks. Waldemar Jachymczak, mający do pomocy czworo animatorów, wśród nich dwie osoby polskiego pochodzenia. Spotkałem ich już dwie godziny wcześniej na lotnisku w Krakowie – już wtedy zrobili na mnie wielkie, pozytywne wrażenie. Rodziny naszej parafii, otwarte na przyjęcie młodych gości, przyjęły pielgrzymów z Norwegii pod swoje dachy i tak rozpoczął się pierwszy tydzień Światowych Dni Młodzieży – w parafiach. Pierwszy wieczór młodzież spędziła w gronie rodzin, korzystając z ich gościny.

         Środa została zaplanowana jako dzień integracyjny – po modlitwie porannej w kościele młodzież udała się na wycieczkę do Tarnowa. Autokar, którym nasi goście poruszali się przez kolejne dni, został zorganizowany przez Burmistrza Żabna, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Podczas zwiedzania Tarnowa i okolic, młodzież została zaproszona do restauracji na obiad fundowany przez naszych parafian, którzy złożyli swoje ofiary na organizację tygodnia misyjnego w parafii.

Wieczorem tego dnia zostało zorganizowane spotkanie przy grillu obok plebanii. Organizacją tego spotkania zajęły się rodziny przyjmujące młodzież. W tym miejscu pragnę im wyrazić gorące podziękowanie za czas poświęcony młodzieży i za prawdziwie polską gościnność, jakiej nasi goście mogli doświadczyć przez wszystkie dni pobytu w naszej parafii. Grill przyciągnął sporą ilość naszej młodzieży.

         Czwartek był dniem turystycznym – dniem poznawania najbliższych okolic. Rozpoczął się uroczystą Eucharystią w naszym kościele, na którą dotarła młodzież stacjonująca w Łęgu Tarnowskim ze swoimi duszpasterzami z Norwegii i z Łęgu Tarnowskiego. Po mszy św. młodzież wyruszyła autokarem do Zalipia, następnie do Dąbrowy Tarnowskiej. Po obiedzie przygotowanym przez rodziny, młodzież uczestniczyła w godzinach popołudniowych w pikniku rycerskim i zwiedzaniu Muzeum Jana Wnęka w Odporyszowie.

         Piątek – to dzień pielgrzymkowy. Po porannej modlitwie młodzież udała się najpierw autokarem do Radłowa, a stamtąd pieszo do Zabawy. W Wał Rudzie, razem z młodzieżą stacjonującą w innych parafiach dekanatu Żabno, Dąbrowa Tarnowska i Radłów, nasi goście uczestniczyli w drodze krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. To było wyjątkowe przeżycie dla wszystkich, którzy wzięli udział we wspólnej modlitwie, a potem wypełnili kościół parafialny w Zabawie, gdzie późnym popołudniem miała miejsce Eucharystia, celebrowana przez duszpasterzy, którzy przybyli z młodzieżą, oraz księży pracujących we wspomnianych trzech dekanatach. Eucharystii przewodniczył ks. Antoni Mikrut, dziekan dekanatu Żabno.

         Sobota była przeżywana jako dzień wspólnoty. Po porannej modlitwie w kościele młodzież udała się na miejsce środowego grilla – za plebanię – gdzie zostało posadzone pamiątkowe drzewo – klon – przypominające wszystkim o tym niezwykłym spotkaniu młodzieży norweskiej z naszą młodzieżą i całą parafią.

Potem nasi goście udali się do szkoły, gdzie został dla nich przygotowany smaczny obiad. Po obiedzie młodzież z Norwegii oraz grupa młodzieży z naszej parafii udała się autokarem do Starego Sącza na wspólną Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, ks. Bpa Andrzeja Jeża. Program spotkania przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu był bardzo bogaty, zakończony festiwalem młodych, dlatego nasi goście wrócili do swoich rodzin bardzo późno.

         Niedziela dała nam szczytowe przeżycie w ramach programu tygodnia misyjnego w parafii. Po śniadaniu i modlitwie porannej w rodzinach młodzież wraz ze swoimi gospodarzami przybyła do kościoła na niedzielną Eucharystię, której przewodniczył ks. Waldemar Jachymczak, a słowem Bożym dzielił się ks. Proboszcz. W homilii stawiałem m.in. pytanie, co trzeba robić, żeby nauczyć się modlić. Trzeba się przede wszystkim nauczyć języka Boga, czyli języka Ewangelii – języka miłości, aby zrozumieć Boga, który do nas mówi podczas każdej modlitwy; aby rozpoznać głos Boga w hałasie współczesnego świata. Po Eucharystii młodzi udali się do rodzin na obiad, a następnie ze swoimi gospodarzami pojechali do Żabna na Rodzinny Festyn z bardzo bogatym programem rozrywkowym.

         Poniedziałek – dzień pożegnania i wyjazdu do Krakowa. Podczas modlitwy porannej był czas na podziękowania ze strony młodzieży norweskiej, jak i nas – udzielających im swojej gościny.

 

W tym miejscu pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim rodzinom, którzy przyjęli gościnnie młodzież z Norwegii. Dziękuję wszystkim, którzy swoimi ofiarami pomogli nam te dni zorganizować. Dziękuję młodym z naszej parafii, którzy towarzyszyli naszym gościom przez wszystkie dni ich pobytu w naszej parafii. Ufam, że to spotkanie i dar świadectwa, jakim mogliśmy się wzajemnie ubogacić, przyczyni się do rozwoju naszej wiary i dynamizmu apostolskiego w parafii.

 

Ks. Jan Mikulski, proboszcz parafii Niedomice