wielkanoc2021

zyczenia 2021

Drodzy Państwo!

Dziękujemy za chęć przyjęcia pielgrzymów z Norwegii. Cieszymy się, że będziemy mogli wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży i jednocześnie poznać polskich katolików w parafiach Diecezji Tarnowskiej.

Chcielibyśmy Państwu krótko przedstawić naszą grupę. Jest nas w sumie 180 osób z calej Norwegii. Kościoł Katolicki w Norwegii to tylko ok 2,5% mieszkańców, a norwescy katolicy to głównie imigranci lub dzieci imigrantów pochodzących z całego świata. Norwegów z dziada pradziada jest niewielu. Stąd też nasza grupa jest bardzo kolorowa. Ponad 50 osób jest pochodzenia wietnamskiego, są także Filipińczycy, Latynosi, Tamilowie ze Sri Lanki czy Afrykanie np. z Erytrei i Konga. Uczestnicy o nazwiskach norweskich są często z rodzin etnicznie mieszanych. Są też uczestnicy pochodzenia polskiego, ale nie wszyscy znają język polski.

Wszyscy uczestnicy mówią po angielsku i mają ze soba listę najpotrzebniejszych polskich słów, które mogą przydać się np. przy śniadaniu. Niektórzy uczestnicy mają alergie np. na produkty mleczne, albo sa jaroszami. Rodziny goszczące te osoby otrzymają bezpośrednio wiadomosć o tym od polskiego koordynatora. Mamy nadzieję, że nie sprawi to Państwu szczególnych problemów.

W Norwegii wszyscy mówią sobie po imieniu, więc proszę sie nie dziwić, jeśli wasi goście od razu przejdą na „Ty”.

Cieszymy się na przyjazd do Polski i wspólne spotkania z Jezusem w Eucharystii.